Sáčkový versus bezsáčkový vysavač
Nová technologie, kterou na trh uvedl vynálezce James Dyson, dala lidem šanci, že už nikdy nebudou muset kupovat do vysavače sáčky. Od roku 1901, kdy vznikl první vysavač, to byla nejrevolučnější myšlenka, která, jak se tehdy zdálo, změní celý trh s vysavači.
Tradiční sáček Dyson nahradil cyklónovými komorami, ve kterých proudí vzduch rychlostí až 1480 km/hod. a dokáží odstředit i prachové částice o velikosti 0,1 mikronu. Filtry vysavačů Dyson jsou doživotní, nikdy se nemusí měnit. Po celou dobu své životnosti si zachovávají své filtrační schopnosti. Jde o opravdu špičkovou technologii, která však nabízí za ne zrovna malé peníze výkon pouze okolo 280W.
V současné době se objevila spousta firem, včetně těch z Číny, které si řekly, že tohle dokážou taky a navíc levněji. Byly vyrobeny bezsáčkové vysavače, které dosahují výkonu až 400W. Jak to dokázaly? Z obyčejného sáčkového vysavače vytáhly sáček a na místo něho strčili HEPA filtr. Vysavač opravdu dosahuje výkonu až 400 wattů. Bohužel zpravidla jen několik minut. Pak se HEPA filtr zalepí prachem, výkon jde prudce dolů a za chvíli zjistíte, že vysavač nevysává, ale jen vrčí. Vy jste pak nuceni vysavač rozebrat, očistit filtr, znovu nasadit, pokračovat ve vysávání, pak znovu rozebrat, vyčistit, nasadit…. takhle pořád dokola. Po čase bude HEPA filtr natolik znečištěn, že budete muset koupit nový. A nový HEPA filtr může stát i několik set korun. Když si spočítáte, kolik jste dali za HEPA filtr a kolik by jste dali za sáčky, zjistíte, že bezsáčkový vysavač má v mnoha případech provoz dražší.
V cenách HEPA filtrů do bezsáčkových vysavačů jsou velké rozdíly. První vaše otázka, kterou položíte prodavači v obchodě, by tady měla být ta na cenu mikrofiltru. Bohužel u neznačkových vysavačů filtr většinou není možné vůbec koupit a vysavač má tedy jen krátkou životnost. Tedy než se filtr zanese natolik, že vysavač přestane sát a prach postupně vysavač zničí.
Bezsáčkové vysavače jsou nejen cyklónové, ale také s vodním filtrem. Do těchto vysavačů se nemusí kupovat HEPA filtr. Prach zde prochází nádobou s vodou, ve které se zachytí a ten pak prostě vylijeme. Jejich nevýhoda je, že nejlehčí prachové částice se od vodní hladiny odráží. Pak se buď přilepí na vrchní víko, nebo vyletí z vysavače a tam ho zachytí výstupní filtr (ten se musí kupovat a pravidelně měnit).
Další nevýhodou je, že vyžadují údržbu, stejně jako cyklónové vysavače. Vodní vysavače musíte po každém použití důkladně opláchnout a hlavně vysušit, aby ve vysavači nevznikala plíseň.
Bezsáčkové vysavače mají jednu nespornou výhodu. Jsou velmi hygienické. Prach, který se v nich nahromadí, můžete ihned vysypat a neskladujete ho spolu s alergeny po týdny uvnitř vysavače. Kdo dbá na hygienu a nevadí mu, že musí věnovat čas údržbě vysavače, pro toho je bezsáčkový vysavač ideální. Pokud si ho ale kupujete proto, abyste ušetřili za sáčky, budete zklamáni.
© 2024, Prodejna ETA elektro – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing