Jak vybrat vysavač
Vybrat dobrý vysavač je mnohem komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. O tom nás koneckonců přesvědčují často neodborné rady prodavačů v prodejnách elektro.
Prvotní, na co by jsme měli myslet je to, jestli do vysavače vůbec koupíme filtry (sáčky). Zoufalců, kteří si v supermarketu koupili vysavač značky „no name“ za tisíc korun a pak běhají po prodejnách a marně shání filtry je pořád víc než dost. To stejné se týká i příslušenství. Trubky i hadice jsou při vysávání namáhány a je pravděpodobné, že dřív nebo později budeme potřebovat náhradní. Po prasknutí hadice by se „výhodná“ koupě laciného vysavače mohla pěkně prodražit. Výběr by jsme měli tedy omezit na vysavače značek, u kterých máme jistotu, že do nich koupíme sáčky i za rok a které mají rozvinutou servisní síť.
Vysavače jsou klasické podlahové, akumulátorové, ruční (na tyči), víceúčelové, profi vysavače atd.
Akumulátorové vysavače jsou ideální na drobnou nečistu (rozsypané drobečky apod.) a výhodné pro jejich mobilitu. Akumulátor ale vydrží pouze 8 až 10 minut nepřetržitého vysávání a jejich výkon je nízký, nehodí se tedy na větší úklid. Vysavače na tyči jsou výkonnější než ty akumulátorové a jejich výhoda je v tom, že se nemusí skládat trubky a roztahovat neforemná hadice, nevýhoda je ale v tom, že všude se s ním nedostanete. Pod postelí vysajete pouze se speciálním nástavcem a na vysávání rámů obrazů prostě zapomeňte.
S víceúčelovým vysavačem nejen vysajete prach, ale třeba i rozlitou vodu, můžete za mokra čistit koberce, šamponovat sedací nábytek, čistit hladké podlahy a se speciálním nástavcem umývat okna. Jejich nevýhoda je v jejich objemnosti, vysoké hmotnosti a „neohrabanosti“. I jejich výkon a filtrace je nižší, než u klasických podlahových vysavačů.
Většina z nás má doma klasický podlahový vysavač. U vysavačů se za nejdůležitější parametr považuje výkon. Ten ale jen málokdy najdeme, na rozdíl od příkonu, na vysavači napsaný. Většinou se musíme spolehnout na informaci od prodavače, nebo na to, co je napsáno v reklamním letáčku. A v tom je ten největší problém. Ne každý prodejce je informovaný nebo seriózní a to se týká i výrobců. A co hůř, každý výrobce měří výkon někde jinde. Ti seriózní měří tam, kde by se měl měřit, to znamená na koberci, jsou ale i tací, co výkon měří přímo u vysavače a to měření hodně zkresluje. V hadici, trubkách i hubici dochází k velkým ztrátám a ty se pak do měření nepromítnou.
Výkonné vysavače mají sací výkon 400W a výše, ty nejvýkonnější až 510W, jako např. Eta Silence. Příkon u takto výkonných vysavačů je zpravidla 2000W, ale existují vysavače které mají příkon pouze 1250W a výkon až 400W (např. Eta Nobel) a uspoří tak oproti běžnému vysavači 30% el. energie.
Dalším důležitým parametrem je filtrace. U vysavačů se používá běžně 4 až 7 násobná filtrace. Vysavače s nejdokonalejší filtrací používají HEPA filtry. HEPA filtr (Hight Efficiency Particulate Air filter) byl původně vyvinut americkou armádou jako součást tajného projektu „Manhattan“ a měl za úkol filtrovat vzduch při jaderném výbuchu. Jeho účinnost je až 99,97% odstranění částic o velikosti 300 nanometrů. Alergici nebo astmatici by proto měli uvažovat o koupi vysavače s HEPA filtrem. Jeho nevýhodou je ale jeho relativně vysoká pořizovací cena při výměně a někdy může být i důvodem pro nadměrné zahřívání motoru vysavače, zvlášť pokud se zanedbá jeho pravidelná údržba čištěním. Obecně se doporučuje výměna HEPA filtru jednou ročně.
Rozhodujícím faktorem pro výběr může být i obsah sáčku, který se pohybuje od 2 litrů výše. Nejběžnějším obsahem je 3,5 litru. Sáčky (filtry) můžou být papírové, nebo z netkané textilie SMS, neboli S-bag, které mají lepší filtrační schopnosti a jsou mnohem pevnější. Řada vysavačů (zvlášť těch nejlevnějších) používá textilní trvalé sáčky, které se pouze vysypávají. To je varianta, kterou nedoporučujeme. Nejen že vysypávání takového sáčku je nehygienické, ale časem se v textilním sáčku objevují malé otvory, kudy proniká prach ven. Ten nejenže musíte dýchat, ale zároveň vám brzy zničí motor vysavače.
Na dlouhou životnost motoru má zásadní vliv vstupní mikrofiltr, který najdete uvnitř vysavače v prostoru sáčku. Je nutné ho měnit nejméně po každém pátém naplnění sáčku. Nikdy mikrofiltr nepereme!
Důležitá je u vysavače hlučnost, která se většinou pohybuje mezi 74 až 76 dB., a samozřejmě výbava.
Mezi základní příslušenství patři
- Trubky (ty můžou být plastové, kovové, nebo kovové teleskopické).
- Hubice podlahová, štěrbinová a polštářová.
Mezi speciální příslušenství patří
- Hubice na tvrdé podlahy.
- Turbokartáč (vyčesává koberce a pomáhá z nich dostat vlasy, chlupy od zvířat, nitě apod.).
- Elektrická turbohubice (to samé jako turbokartáč, ale díky vlastnímu motorku mnohem účinnější.).
- Odlučovač hrubých nečistot (doplňková nádoba k vysavači pro zachytávání hrubých nečistot, jako je popel, hlína, písek, piliny atd.).
- Hubice Eta Derm Asist (nástavec pro ošetření kůže a srsti domácích zvířat. Zbavuje zvířata nečistot a škodlivin (patogenů) z kůže a srsti a má antialergické účinky.).
- Vůně do vysavače, které jsou k dostání v mnoha druzích a zpříjemňují vysávání.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru vysavače a aby vám sloužil bez závady po dlouhá léta.
© 2024, Prodejna ETA elektro – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing